صفحه اصلی / دانلود / معرفی و دانلود Vray 5 برای راینو و گرسهاپر

معرفی و دانلود Vray 5 برای راینو و گرسهاپر

موتور رندر قدرتمند وی‌ری در میان علاقمندان و دنبال کنندگان گرافیک کامپیوتری، نیاز به معرفی ندارد. فرقی نمی‌کند کاربر راینو باشید یا مایا و بلندر و رویت و… در هر صورت اگر با مدلسازی سه‌بعدی از هر نوع آن سر و کار داشته باشید قطعا نام وی‌ری برایتان آشناست. این موتور رندر که محصول کمپانی کی‌آس گروپ (Chaos Group) است برای طیف گستره‌ای از نرم‌افزارهای مدلسازی سه‌بعدی از جمله راینو قابل استفاده است. وی‌ری به فراخور امکانات نرم‌افزار میزبان، قابلیت‌های ویژه‌ای برای رندر کردن در آن نرم‌افزار ارائه می‌کند.

در حال حاضر و در زمان نوشتن این پست آخرین نسخه وی‌ری نسخه ۵ است. وی‌ری ۵ که با شعار «فراتر از رندرینگ» منتشر شده است بر روی نسخه‌های ۶ و ۷ راینو قابل نصب است. در وی‌ری ۵ علاوه بر تمامی امکانات نسخه‌های قبلی امکانات جدیدی اضافه شده است که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهیم پرداخت. همچنین فایل نصب وی‌ری ۵ برای راینو به همراه کرک را می‌توانید از انتهای همین پست دانلود کنید. مثل همیشه بخش پرسش و پاسخ و رفع اشکال سایت نیز پذیرای سوالات احتمالی شما در مورد راینو و پلاگینهای آن است.

رندر بی‌درنگ (real-time) با Vray Vision

بی‌شک بزرگترین تغییر در این نسخه اضافه شدن قسمتی تحت عنوان ویژن (Vision) است که رندر لحظه‌ای و بی‌درنگ مدل سه بعدی شما را با متریال و نورپردازی که به آن اعمال شده است نشان می‌دهد و با هر تغییری در مدل، متریال، نور، زاویه دوربین و… رندر در لحظه بروز می‌شود. توجه داشته باشید که Vision با Interactive render که در نسخه قبل نیز موجود بود متفاوت است. رندر بی‌درنگ ویژن را می‌توانید با محیط بازی‌های ویدیویی یا نرم‌افزاری مانند Lumion مقایسه کنید که با تغییر زاویه دوربین و گردش در محیط تقریبا هیچ زمانی صرف ایجاد تصویر نمای جدید نمی‌شود و تغییرات بصورت زنده نمایش داده می‌شوند. به تعبیری ساده‌ترو آشناتر برای کاربران راینو، Vision را می‌توان مشابه نحوه نمایش rendered و Interactive render را مشابه نحوه نمایش Raytraced در راینو در نظر گرفت.

وی‌ری ویژن به شما کمک می‌کند همزمان با پیشرفت مراحل طراحی به صورت زنده آن را مجسم کنید و طرحها و ایده‌های طراحی خود را به سایر دست اندرکاران نیز به صورت زنده ارئه کنید. و نهایتا پس از انتخاب متریال و نورپردازی به کمک موتور رندر وی‌ری رندر نهایی را با کیفیت بیشتر و واقعی‌تر بگیرید. در گرسهاپر نیز می‌توانید با استفاده از کامپوننت Vray Live Link از این قابلیت وی‌ری استفاده کنید.

پست پروداکشن و مراحل پس از رندر

تغییر عمده بعدی را در پنجره فریم بافر (Frame Buffer) می‌توان دید. فریم‌بافر پنجره‌ای است که در آن رندر نهایی نمایش داده می‌شود. در نسخه‌های قبلی وی‌ری نیز در پنجره فریم‌بافر امکاناتی برای تنظیم نور و اصلاح رنگ در نظر گرفته شده بود، اما در نسخه جدید این امکانات بسیار مفصل‌تر و کارآمدتر شده‌اند. به نحوی که تا حد زیادی شما را از نرم‌افزارهای دیگر (مانند فتوشاپ) برای مرحله پست پروداکشن بی‌نیاز می‌کند. از جمله امکانات بی‌نظیر جدید در این قسمت Light Mix است که به شما اجازه میدهد پس از اتمام رندر، شدت و رنگ هریک از منابع نور موجود در فایل رندر شده را به صورت جداگانه کنترل کنید و تاثیر آن را در لحظه روی رندر نهایی ببینید. به این ترتیب بدون اینکه مدل را دوباره رندر کنید، بی‌نهایت ترکیبهای مختلف نور را می‌توانید بررسی و از میان آنها بهترین گزینه را انتخاب کنید.

یکپارچگی و هماهنگی بیشتر با گرسهاپر

اکنون دیگر مدتهاست که گرسهاپر به عنوان بخشی جدانشدنی از راینو درآمده است و کاربران راینو کم و بیش از آن در فرآیند طراحی خود استفاده می‌کنند. کی‌آس گروپ نیز این موضوع را به خوبی درک کرده است و در هر نسخه جدید امکانات بیشتری را برای رندر کردن به گرسهاپر اضافه می‌کند. در وی‌ری ۵ نیز کامپوننت‌هایی مانند V-Ray Clipper برای حذف بخشی از مدل با یک صفحه (مانند Clipping plane در راینو) و Vray Live Link برای اتصال گرسهاپر به Vray Vision اضافه کرده است.

نورپردازی خودکار با Vray Light Gen

ابزار Light gen بر اساس تنظیماتی که برای آن اعمال می‌کنید به تعداد دلخواه نورپردازی‌های تصادفی به شما پیشنهاد می‌کند که می‌توانید پیش نمایش و حال و هوای آن را ببینید و از بین آنها نورپردازی دلخواه خود را انتخاب کنید و به رندرتان اعمال کنید. قبل از ایجاد نورپردازی‌ها می‌توانید انتخاب کنید که نورپردازی برای فضای داخلی و یا فضای خارجی باشد. توجه داشته باشید که برای استفاده از این بخش نیاز به فایلهایی است که ابتدا باید دانلود شوند تا این بخش به درستی کار کند. پس از آنکه یک بار فایلهای لازم دانلود شوند برای دفعال بعدی وی‌ری به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت از آنها استفاده خواهد کرد.

سایر ویژگی‌های جدید وی‌ری ۵ برای راینو

 • اضافه شدن لایه‌های جدید به ساختار متریال‌ها؛ با استفاده از لایه‌های Coat و Sheen ساختن متریالهایی با پوشش سطحی براق و پارچه‌هایی مانند ابریشم و مخمل بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از گذشته شده است.
 • متریال‌های باکیفیت با بافت‌های با کیفیت ۴K؛ لازم به توضیح است که
 • اضافه شدن لایه‌های جدید به ساختار متریال‌ها؛ با استفاده از لایه‌های Coat و Sheen ساختن متریالهایی با پوشش سطحی براق و پارچه‌هایی مانند ابریشم و مخمل بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از گذشته شده است.
 • متریال‌های با وضوح بالا با بافت‌های با کیفیت ۴K؛ لازم به توضیح است که این سورس فاقد کتابخانه متریالهای وی‌ری است. با توجه به تغییر ساختار و کیفیت متریالهای جدید و حجم بالای آنها، در صورت تمایل می‌توانید از درون برنامه و از پنجره Asset editor کتابخانه متریالها را دانلود کنید. حجم متریالها حدود ۷.۵ گیگابایت است.
 • بهبود مدل خورشید و آسمان؛ مدل جدید خورشید و آسمان در وی‌ری ۵ بسیار دقیق‌تر شده است و حتی در شرایطی که هنگام طلوع و غروب خورشید در خط افق قرار دارد رندرهای عالی می‌دهد. همچنین در این نسخه می‌توانید موقعیت خورشید در آسمان را به صورت دقیق کنترل کنید.
 • افزودن پارامترهای تصادفی برای واقع‌گرایی بیشتر؛ با ابزارهای جدید وی‌ری برای آنکه رندرهای واقعی‌تری خلق کنید می‌توانید بافت‌ها و الگو‌های تصادفی بسازید تا تکرار منظم بافت‌ها مانعی برای غیرواقعی جلوه کردن رندر شما نباشد.
 • بهبود ابزارهای رندر خطی؛ برای ارائه گرافیکی‌تر می‌توانید از امکانات جدید وی‌ری برای تبدیل رندر به یک تصویرسازی خطی استفاده کنید.
 • افزودن کثیفی و کهنگی به متریال برای واقع‌گرایی بیشتر؛ در واقعیت سطوح، به ویژه سطوحی که در معرض گرد و غبار و باران و نور خورشید قرار دارند معمولا بافت تمیز و یکدستی ندارند. با V-Ray Dirt می‌توانید میزان این کثیفی را در کناره‌های سطوح و یا کل آن کنترل کنید و رندرهای واقعی‌تری از نماهای بیرونی بگیرید.

راهنمای نصب و فعالسازی Vray 5 for Rhino 6 and 7

پس از دانلود فایل آن را از حالت فشرده خارج کنید. فایل vray_50002_rhino_win_x64_rhino5.ir.exe را اجرا کنید تا مراحل نصب آغاز شود. در صفحه نخست با کلیک روی دکمه I AGREE با شرایط استفاده از نرم‌افزار موافقت کنید. در صورتی که هر دو نسخه ۶ و ۷ راینو روی کامپیوتر شما نصب باشد در صفحه بعد می‌توانید انتخاب کنید که نسخه جدید وی‌ری برای کدام نسخه از راینو نصب شود. توجه داشته باشید که برای نصب وی‌ری ۵ روی راینو ۶ آپدیت ۶.۲۹ و یا بالاتر لازم است.

مراحل نصب را تا انتها دنبال کنید و توجه داشته باشید که نیازی به نصب License Server نیست. در صورتی که لایسنس سرور نصب شود لازم است پس از اتمام مراحل نصب از طریق کنترل پنل ویندوز Chaos License Server از حذف کنید. نهایتا فایل cgauth.dll را از فایلهایی که دانلود کرده‌اید در مسیر زیر کپی و جایگزین کنید:
C:\Program Files\Chaos Group\V-Ray\V-Ray for Rhinoceros\vrayappsdk\bin

اکنون می‌توانید راینو را باز کنید و از منوی Render و زیر منوی Current renderer گزینه Vray for Rhino را انتخاب کنید و از امکانات بی‌نظیر آن در پروژه‌های بعدی خود استفاده کنید.

دانلود آخرین نسخه وی‌ری برای راینو (Vray 5 for Rhino)

حجم تقریبی فایل: ۵۷۰ مگابایت

دانلود Vray 5 for Rhino

درباره‌ی محمد نیکوکار

محمد نیکوکار هستم، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد طراحی صنعتی، دانشگاه تهران؛ عاشق یاد گرفتن و یاد دادن. معلم راینو و مولف کتاب مدلسازی سه بعدی با Rhinoceros5. علاقمند به برنامه نویسی و موزیک. در حال حاضر فعال در زمینه طراحی جواهرات و کفش.

۴ دیدگاه‌ها

 1. ممنون بابت مطالب مفید و عالی

 2. سلام وقتتون بخیر. من راینو ۷ دارم. ویری نصب کردم براش. ولی هرکاری میکنم ارور میده یعنی نصب میشه و تو راینو ک میرم آیکون های رندر میاد ولی روی رندر میزنم ارور میده. باید چیکار کنم؟

 3. سلام وقت بخیر .فیلم اموزش وی ری ۵ رو از کجا تهیه کنم ؟

 4. سلام وقت بخیر لینک دانلود Vray 5 مشکل داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rhino5.ir تخصصی‌ترین مرجع فارسی زبان راینو و پلاگین‌های راینو