صفحه اصلی / دانلود / انتشار نسخه اولیه راینو ۹ (Rhino 9 WIP)

انتشار نسخه اولیه راینو ۹ (Rhino 9 WIP)

پس از انتشار هر نسخه جدید راینو معمولا تا مدتی تیم سازنده نرم‌افزار مشغول برطرف کردن باگها و انتشار بروزرسانی‌های جدید برای آن نسخه در قالب Service Release هستند. اما پس از مدتی که نسخه تازه منتشر شده به میزانی از پایداری برسد فرآیند توسعه نسخه بعدی آغاز می‌شود. گرچه همچنان انتشار بروزرسانی‌های جدید برای نسخه قبلی نیز ادامه دارد.

اکنون پس از گدشت حدود شش ماه از انتشار اولین نسخه نهایی راینو ۸ (دانلود آخرین بروزرسانی راینو ۸) مراحل توسعه نسخه بعدی آغاز شده و اولین نسخه آلفا یا WIP (Working In Progress) راینو ۹ منتشر شده است. (راینو ۹ را از انتهای همین پست می‌توانید دانلود کنید) پس از نسخه آلفا یا همان نسخه در حال آماده‌سازی (WIP)، نسخه بتا منتشر می‌شود. در نسخه بتا معمولا امکانات و ویژگی‌های اصلی نسخه جدید مشخص شده است، اما هنوز باگها و ایرادات ریز و درشت زیادی دارد. نسخه بتا آنقدر بروزرسانی می‌شود تا دیگر تقریبا باگ قابل توجهی از سوی کاربران گزارش نشود. در این مرحله نسخه جدید منتشر می‌شود. پس از مدتی نسخه بعدی وارد فاز آماده‌سازی می‌شود و این چرخه ادامه پیدا می‌کند…

در حال حاضر اولین نسخه WIP از راینو ۹ منتشر شده است. بنابرین نباید انتظار تفاوت قابل ملاحظه و ویژه‌ای نسبت به راینو ۸ از آن داشته باشید. ویژگی‌های جدید به مرور به آن اضافه می‌شود و به محض انتشار هر بروزرسانی جدید، این پست نیز بروزرسانی شده و هم فایل نصب و هم توضیحات بروز میگردد. با وجود اینکه این اولین نسخه WIP است و هنوز ویژگی جدید قابل توجهی در آن معرفی نشده است، اما دو قابلیت مهم دارد که ارزش امتحان کردن را دارد. هر دوی این قابلیت‌ها جزو مواردی بوده‌اند که در نسخه آلفای راینو ۸ مراحل توسعه آنها شروع شد اما تا زمان انتشار نسخه نهایی راینو ۸ کامل نشده بودند و بنابرین انتشار نهایی آنها به نسخه بعدی یعنی راینو ۹ موکول شد. در ادامه با این دو قابلیت جدید بیشتر آشنا خواهیم شد.

رندر غیرواقع‌گرایانه با Rhino Flair

در کنار موتور رندر پیش‌فرض راینو (Rhino Render) موتور رندرهای زیاد دیگری وجود دارند که به عنوان افزونه روی راینو نصب می‌شوند و هر یک قابلیت‌های منحصربفرد خود را دارند. بیشتر این ابزارها در رقابت برای ارائه‌ی رندرهای هرچه واقع‌گرایانه‌تر و شبیه‌تر به واقعیت هستند. اما در این میان در راینو WIP ابزار هیجان‌انگیزی به نام Flair اضافه شده است که رندرهای غیر واقع‌گرایانه می‌گیرد. این Rhino Flair در نسخه جدید راینو به شما این امکان را می‌دهد تا به جای تصاویر واقع‌گرایانه، رندرهایی با سبک‌های هنری، کارتونی، و انتزاعی ایجاد کنید. این ابزار مناسب برای پروژه‌هایی است که نیاز به ارائه‌های خلاقانه و متفاوت دارند. این ابزار چندین سبک رندر مختلف مانند Cartoon، Painter و Pencil Sketch را ارائه می‌دهد. هر سبک دارای تنظیمات خاص خود است که به شما امکان می‌دهد تا جزئیات و جلوه‌های هنری مختلفی را خلق کنید.

گرچه Rhino Flair ابزار کاملا جدید و منحصر به راینو ۹ نیست و توسعه آن در سال ۲۰۲۲ شروع شده است. اما اکنون فقط روی راینو WIP قابل استفاده است. برای استفاده از این ابزار ابتدا فایل FlairSDKHarness.rhp را دانلود کنید، راینو ۹ wip را باز کنید و فایل FlairSDKHarness.rhp را روی پنجره راینو بکشید و رها کنید. پس از این کار راینو را ببندید و دوباره باز کنید. اکنون از لیست پنلها می‌توانید پنل Rhino Flair را علامت بزنید. (تصویر سمت راست) تا پنلی به همین نام نمایان شود. (تصویر سمت چپ)

اکنون در این پنل از قسمت Active viewport نمای دلخواه را انتخاب کرده و سپس از قسمت Flai Style سبک رندر غیرواقع‌گرایانه لخواه را انتخاب نمایید تا تنظیمات آن در قسمت پایین پنل نمایش داده شود. گرچه تاثیر این ابزار را در بیشتر حالتهای نمایش راینو (شامل Shaded, Ghosted و…) می‌توانید ببینید اما بهتر است حالت نمایش نمای مورد نظر را روی حالت Rendered قرار دهید. در ادامه چند نمونه رندر غیرواقع‌گرایانه با Rhino Flair را مشاهده می‌کنید. برای بزرگنمایی هر تصویر روی آن کلیک کنید.

قیدگذاری (Constraints)

قابلیت دیگری که باز هم در زمان توسعه نسخه wip راینو ۸ معرفی شد، اما در نسخه نهایی راینو ۸ معرفی نشد و اکنون در نسخه wip راینو ۹ در دسترس است قابلیت قیدگذاری در ترسیمات است. اگر شما کاربر Solidworkd، Catia، Inventor و یا نرم‌افزارهای مشابه باشید حتما با این روش به خوبی آشنا هستید. در واقع قیدها قوانینی هستند که شما می‌توانید برای ترسیمات خود تعیین کنید و آنها را ملزم به تبعیت از آن قانون کنید. به عنوان مثال وقتی قید Parallel را بر روی دو خط اعمال می‌کنید، آن دو خط موازی خواهند شد و تا زمانی که این قید حذف نشود نمی‌توان آنها را به نحوی تغییر که داد که موازی بودنشان از بین برود.

در حال حاضر این قابلیت تنها برای ترسیمات دوبعدی قابل استفاده است. برای کار با قیدها لازم است ابتدا پنل مربوطه را باز کنید. برای این کار می‌توانید مانند تمام پنل‌های دیگر از لیست پنل‌ها گزینه Constraints را علامت بزنید یا دستور Constraints را در خط فرمان وارد کنید. در توضیحی ساده ساختار قیدها در راینو به این ترتیب است که قیدها در مجموعه‌ای به نام Constraints Sketch سازماندهی می‌شوند. هر Constraints Sketch می‌تواند شامل سه عنصر Objects (ترسیماتی که قیدها بر آنها اعمال می‌شوند)، Dimensions (قیدهای اندازه) و Constraints (سایر قیدها) باشد.

در پنل Constraints با کلیک روی آیکن یک Constraints sketch جدید بسازید و آبجکتهای مورد نظر را به آن اضافه کنید و سپس با کلیک روی آیکن قیدهای مورد نظر خود را به آبجکتها اضافه کنید. لیست آبجکتها و قیدها در این پنل نمایش داده می‌شود و با انتخاب هریک از قیدها می‌توانید تنظیمات آن را در قسمت پایین همین پنل مشاهده کنید.

گرچه در حال جاضر قیدها تنها بر روی ترسیمات دوبعدی قابل اجرا هستند، اما در صورتی که با Record histopy از ترسیمات دوبعدی قیدگذاری شده برای ایجاد آبجکتهای سه‌بعدی استفاده کنید به نوعی مانند این است که قیدها را روی آبجکت سه‌بعدی اعمال کرده باشید. (با توجه به این که ویدیوی بالا مربوط به نسخه ۸ wip است ممکن است در جزییات تفاوتهایی با نسخه فعلی داشته باشد)

آنچه گفته شد تنها بخشی از ویژگی‌های اولین نسخه wip راینو ۹ بود که به تازگی منتشر شده است. بدون شک طی ماههای آینده که بروزرسانی‌های جدید این نسخه منتشر شود باید منتظر ویژگی‌ها و امکانات هیجان‌انگیز بسیار دیگری باشیم. با انتشار هر بروزرسانی این پست بروز می‌شود و همواره (تا زمان انتشار نسخه بتا) می‌توانید آخرین بروزرسانی راینو ۹ wip را از انتهای همین پست دانلود کنید.

سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز راینو ۹ wip

  • راینو ۸: پیش از نصب راینو ۹ wip لازم است آخرین نسخه راینو ۸ را روی کامپیوتر خود نصب کرده باشید (یا بصورت traial و یا بصورت کرک شده) دانلود آخرین بروزرسانی راینو ۸
  • ویندوز ۱۰ یا ۱۱
  • پردازنده Intel یا AMD 64 بیتی (ARM پشتیبانی نمی‌شود)
  • حداقل ۸ گیگابایت حافظه رم توصیه می‌شود.
  • ۵ گیگابایت فضای هارددیسک
  • کارت گرافیک سازگار با OpenGL 4.1 توصیه می‌شود.
  • حداقل ۴ گیگابایت حافظه کارت گرافیک توصیه می‌شود.
  • در کامپیوترهای اپل با سخت‌افزار Intel بر روی ویندوز نصب شده با Boot Camp قابل نصب است.

در صورتی که پیش‌نیازهای بالا را دارید تنها کافی است، آخرین بروزرسانی راینو ۹ wip را از لینک زیر دانلود کرده و نصب کنید. با توجه به اینکه این نسخه برای کاربرانی که لایسنس راینو ۸ دارند بصورت رایگان ارائه می‌شود، بنابرین در صورتی که شما راینو ۸ با لایسنس ۹۰ روزه آزمایشی و یا کرک شده دارید نیاز به لاینسن برای راینو ۹ wip ندارید و پس از نصب می‌توانید آن را باز کنید و به راحتی استفاده کنید.

دانلود آخرین بروزرسانینسخه WIP راینو ۹ (Rhino 9.0.24177.12005)

حجم تقریبی فایل: ۶۰۱ مگابایت

دانلود Rhino 9.0.24177.12005

دانلود آخرین بروزرسانی راینو ۸ (پیش‌نیاز نصب راینو ۹ wip)

اگر شما هم تجربه‌ای در مورد راینو ۹ wip دارید که مایلید آن را با سایر کاربران و دوستداران این نرم‌افزار به اشتراک بگذارید، یا اگر سوال و ابهامی در مورد این نسخه جدید دارید، هم می‌توانید در بخش دیدگاهها نظر خود را با ما در میان بگذارید و هم به گروه تلگرام راینو بپیوندید و در آنجا نظر یا پرسش خود را مطرح کنید.

درباره‌ی محمد نیکوکار

محمد نیکوکار هستم، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد طراحی صنعتی، دانشگاه تهران؛ عاشق یاد گرفتن و یاد دادن. معلم راینو و مولف کتاب مدلسازی سه بعدی با Rhinoceros5. علاقمند به برنامه نویسی و موزیک. در حال حاضر فعال در زمینه طراحی جواهرات و کفش.

یک دیدگاه

  1. سلام وقت بخیر به نظر شما کی راینو وارد دنیایی هوش مصنوعی میشه و از ابزار های اون استفاده میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rhino5.ir تخصصی‌ترین مرجع فارسی زبان راینو و پلاگین‌های راینو