صفحه اصلی / آموزش / انتشار گرسهاپر ۲ آلفا (Grasshopper 2α)

انتشار گرسهاپر ۲ آلفا (Grasshopper 2α)

شروع سال ۱۴۰۱ برای طرفداران راینو و به ویژه طراحان رایانشی با یک خبر هیجان انگیز همراه بود. در تاریخ ۱۲ فروردین ماه (اول آوریل) دیوید روتن، سازنده گرسهاپر، خبر از در دسترس بودن نسخه اولیه گرسهاپر ۲ برای آزمایش همگانی داد. گرچه به گفته آقای روتن این هیجان ممکن است در برخورد نزدیک‌تر با گرسهاپر ۲ کمی به ناامیدی تبدیل شود. 😀 از آنجا که نسخه جدید گرسهاپر کاملا از صفر بازنویسی شده‌اند، فایلهای آن با گرسهاپر ۱ سازگار نیست و بسیاری از امکانات آن همچنان ناقص است. این نسخه در حال حاضر فقط بر روی راینو ۸ wip قابل نصب است. (در صورتی که هنوز Rhino 8 wip را نصب نکرده‌اید می‌توانید آخرین نسخه را از این لینک دانلود و نصب نمایید.)

پیش از نصب این نسخه، بهتر است این موارد را در مورد گرسهاپر ۲ آلفا بدانید:

  • گرسهاپر ۲ هنوز تمام نشده است! بسیاری از امکانات و ویژگی‌ها هنوز اضافه نشده‌اند. شاید حدود یک سال زمان ببرد تا انواع داده‌ها، کامپوننت‌ها و امکانات باقیمانده به این نسخه افزوده شوند.
  • گرسهاپر ۲ در حال حاضر فایلهای گرسهاپر ۱ (فرمتهای gh و ghx) را باز نمی‌کند. فرمت فایلهای گرسهاپر ۲ ghz است. با این حال داده‌ها با استفاده از کامپوننت‌های data input و data output قابل تبادل است. (در گرسهاپر ۲ نام این دو کامپوننت به data from file و data to file تغییر کرده است.) در حال حاضر این تنها و بهترین راه برای تبادل داده‌ها بین گرسهاپر ۱ و ۲ است. اما در بروزرسانی‌های بعدی می‌توان انتظار افزودن راه‌حل‌های بهتری داشت.
  • گرسهاپر ۲ پلاگین‌های گرسهاپر ۱ (با فرمت gha) را پشتیبانی نمی‌کند. گرسهاپر ۲ به کلی از نو نوشته شده است. تغییرات زیادی در طراحی هسته اصلی کد گرسهاپر ایجاد شده است و پلاگین‌های موجود به سادگی نمی‌توانند برای نسخه جدید ارتقا داده شوند. قابلیت استفاده از عملکردهای گرسهاپر ۱ در گرسهاپر ۲ چیزی است که تیم توسعه دهنده گرسهاپر بر روی آن متمرکز خواهد بود، اما بهرحال زمان می‌برد.
  • گرسهاپر ۲ ممکن است ایراداتی داشته باشد. در گرسهاپر ۲ ممکن است خطاهای نرم‌افزاری زیادی وجود داشته باشد. چرا که در این مرحله از توسعه نرم‌افزار، توسعه دهندگان بیشتر به دنبال یافتن ایرادات فنی و باگ‌ها هستند تا برطرف کردن آنها. اگر شما هم میخواهید در این امر به توسعه دهندگان گرسهاپر ۲ کمک کنید خواهش آنها از شما این است که در صورت بسته شدن ناگهانی و کرش کردن نرم‌افزار آن را گزارش کنید.
  • گرسهاپر ۲ همچنان در حال تغییر است. تقریبا هر هفته تغییرات بزرگی در الگوریتم‌های اصلی گرسهاپر ۲ ایجاد می‌شود که این خود باعث تغییر در SDK (کیت توسعه نرم‌افزار) می‌شود و بنابرین توسعه پلاگین‌ها را به کار بسیار دشواری بدل می‌کند. بنابرین به توسعه دهندگان پلاگین‌های گرسهاپر اکیدا پیشنهاد می‌شود چند ماه صبر کنند تا هسته نرم‌افزار به ثبات برسد و مجموعه امکانات استاندارد نرم‌افزار به یک پختگی برسند.
  • گرسهاپر ۱ هنوز از بین نرفته است. توسعه گرسهاپر ۱ هم در زمینه افزودن امکانات جدید و هم برطرف کردن اشکالا قبلی ادامه دارد. گرسهاپر ۱ برای مدتی طولانی همچنان بخشی از بسته نصبی استاندارد راینو باقی خواهد ماند. هنوز مشخص نیست چه زمانی گرسهاپر ۲ بخشی از بسته نصبی استاندارد راینو شود. ممکن است قبل از انتشار نسخه نهایی گرسهاپر ۲ راینو ۸ منتشر شود که در این صورت راینو ۸ همچنان در بردارنده گرسهاپر ۱ خواهد بود.

روش نصب گرسهاپر ۲

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، گرسهاپر ۲ تنها روی نسخه ۸ راینو نصب می‌شود. بنابرین پیش از هر چیز لازم است که ابتدا راینو ۸ را نصب کنید. (دانلود و نصب آخرین نسخه راینو ۸)

برای نصب گرسهاپر ۲ ابتدا راینو ۸ را اجرا کرده و سپس اتصال کامپیوتر خود به اینترنت را برقرار کنید. (در زمان اجرای راینو ۸ در صورت وصل بودن اینترنت ممکن است از شما لایسنس خواسته شود) اکنون دستور PackageManager را در خط فرمان وارد کنید تا پنجره‌ای به همین نام باز شود.

در پنجره Package manager ابتدا گزینه Include pre-release را علامت بزنید تا پلاگین‌های در مرحله پیش از انتشار نیز در لیست نتیجه جستجو نمایش داده شود. سپس در کادر جستجوی بالای این پنجره عبارت grasshopper را وارد کنید و منتظر بمانید تا نتایج ججستجو نشان داده شود. در میان نتیجه‌ها Grasshopper2 را انتخاب کرده و روی دکمه Install کلیک کنید. پس از اتمام فرایند نصب لازم است راینو را ببندید و دوباره باز کنید. (فراموش نکنید قبل از باز کردن دوباره، اتصال اینترنت را قطع کنید)

اکنون می‌توانید با دستور G2 گرسهاپر ۲ را باز کنید و و با دستور G2Docs به راهنمای آن دسترسی پیدا کنید.

پرسش‌ها و نظرات خود را در مورد گرسهاپر ۲ در بخش دیدگاه‌های همین نوشته و یا در بخش پرسش و پاسخ سایت با ما در میان بگذارید.

درباره‌ی محمد نیکوکار

محمد نیکوکار هستم، دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی، دانشگاه تهران؛ عاشق یاد گرفتن و یاد دادن. معلم راینو و مولف کتاب مدلسازی سه بعدی با Rhinoceros5. علاقمند به برنامه نویسی و موزیک. در حال حاضر فعال در زمینه طراحی جواهرات و کفش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rhino5.ir تخصصی‌ترین مرجع فارسی زبان راینو و پلاگین‌های راینو