صفحه اصلی / دانلود / معرفی و دانلود VisualARQ 2.7

معرفی و دانلود VisualARQ 2.7

VisualARQ (بخوانید ویژوال‌آرک) یک پلاگین انعطاف‌پذیر BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) برای راینو است. این پلاگین برای کاربران راینو در بخش معماری و صنعت ساخت و ساز طراحی شده است (معماران ، مهندسین ، طراحان داخلی ، توسعه دهندگان و…). ویژوال‌آرک به پیشبرد گردش کار کمک می‌کند، کارآیی فرآیند طراحی را بهبود می‌بخشد و به کاربر اجازه می‌دهد تعداد بسیار بیشتری از کارها را در یک محیط واحد انجام دهد. بنابرین باعث کاهش هدر رفت وقت و اطلاعات، مشکلی که در صورت استفاده از چندین نرم‌افزار و فرمت مختلف در طول پروژه، متداول است.

ویژوال‌آرک کاملا با محیط راینو و گرسهاپر یکپارچه شده است و ویرایشگر قدرتمندی ارائه می‌دهد که به راحتی و به سرعت در ایجاد و تغییر اشیای مورد استفاده در معماری به کار گرفته شود. همچنین مجموعه‌ای از ابزارهای معماری را ارائه می‌دهد که روند طراحی و مستندسازی را ساده‌تر و پویاتر می‌کند.

برخلاف سایر محصولات موجود در مارکت نرم‌افزارهای معماری، ویژوال‌آرک به صورت کاملا مستقیم و بی‌واسطه در فرآیند طراحی با راینو گنجانده شده و برای کاربران راینو یادگیری آن بسیار آسان است.

برخی ویژگی‌های پلاگین ویژوال‌آرک

طراحی فرم‌های آزاد در معماری

از آنجا که ویژوال‌آرک پلاگین راینو است و در بستر نرم‌افزار راینو اجرا می‌شود، هنگام طراحی با ویژوال‌آرک از تمام ابزارها و ویژگی‌های راینو از جمله مدلسازی دقیق فرم‌ها و منحنی‌های پیچیده نیز می‌توانید استفاده کنید. کاری که در نرم‌افزارهای مشابه مانند Revit کار چندان ساده‌ای نیست! قابلیت مدلسازی BIM در کنار قابلیت‌های مدلسازی با سطوح و منحنی‌های NURBS می‌تواند یک مزیت فوق‌العاده برای معماران باشد.

گالری هنر آلبرتا مدلسازی شده با ویژوال‌آرک
گالری هنری آلبرتا (مدلسازی شده با نسخه‌های قدیمی‌تر ویژوال‌آرک)

یکپارچگی کامل با گرسهاپر

گرسهاپر بخشی از راینو است که با یک ویرایشگر گرافیکی، قابلیت طراحی الگوریتمیک و پارامتریک در محیط راینو را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. (برای آشنایی بیشتر با گرسهاپر، ویدیوی آشنایی با گرسهاپر را ببینید.) با نصب ویژوال‌آرک کامپوننت‌های آن به گرسهاپر افزوده می‌شود و با استفاده از آن می‌توانید روند کار ویژوال‌آرک و کتابخانه آبجکتهای معماری آن را به صورت پارامتریک به کار بگیرید و با این روش بسیاری از کارهای طراحی را اتوماتیک کنید.

انعطاف در مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM)

یکی از ویژگی‌های اصلی ویژوال‌آرک قابلیت مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یا همان BIM است. البته نرم‌افزارهای دیگری هم این ویژگی را دارا هستند. از جمله می‌توان به Revit، Tekla و Navisworks اشاره کرد. اما تفاوت VisualARQ با موراد گفته شده هماهنگی و یکپارچگی آن با راینو و گرسهاپر است که انعطاف بی‌نظیری به آن می‌دهد. همچنین ویژوال‌آرک با دارا بودن قابلیت ایمپورت و اکسپورت کلاس‌های بنیادین صنعت (IFC) امکان تبادل فایل با طیف گسترده‌ای از نرم‌افزارهای معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) را فراهم می‌کند.

برای اینکه با مفهوم BIM بیشتر آشنا شوید پاراگراف بعدی که بخشی از مقدمه کتاب «مدلسازی اطلاعات ساختمان» نوشته دکتر گلابچی ازانتشارات دانشگاه تهران است را بخوانید. (این کتاب در حال حاضر با توجه به مشکلات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا به صورت کاملا رایگان از طریق اپلیکیشن انتشارات دانشگاه تهران قابل دانلود و مطالعه است.)

BIM به نقشه‌ها، مشخصات و ویژگی‌های خاصی اضافه می‌نماید. ویژگی‌هایی که باعث می‌شود هر یک از اجزای طراحی شده، علاوه بر دارا بودن ماهیت فیزیکی سه‌بعدی، آرایه‌ای از اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و وظایف مختلف مدیریت ساخت را به همراه خود داشته باشند. این اطلاعات، مربوط به کل چرخه حیات پروژه، شامل مرحله مطالعات توجیهی، طراحی مفهومی، مطالعات مرحله اول و دوم، تدارکات، ساخت و نصب، راه‌اندازی و دوره بهره‌برداری تا پایان عمر پروژه می‌باشد. بنابراین اگر بخواهیم BIM را در یک جمله کوتاه خلاصه کنیم، عبارت خواهد بود از فرایند تولید و مدیریت اطلاعات ساختمان در طی چرخه حیات آن. مزایا و اثرات مثبت مدلهای اطلاعاتی در صنعت ساخت و ساز به حدی است که به راحتی می‌تواند بسیاری از جنبه‌های حساس پروژه را متحول کرده و به موفقیت نهایی پروژه کمک کند. موفقیت‌های کسب شده توسط مدلسازی‌های انجام گرفته، در تمامی جنبه‌ها از جمله تاثیرگذاری بر کاهش زمان و هزینه مشهود است، اما مزیت کلیدی BIM در یک جمله، توانایی یکپارچه‌سازی فوق‌العاده آن است. نتیجه این یکپارچه‌سازی اطلاعات، افزایش هماهنگی، کاهش خطاها و ضایعات و نهایتا افزایش کیفیت کار می‌باشد. در اهمیت فناوری BIM همین بس که امروزه نقش آن در صنعت ساخت با نقش اینترنت در دنیای ارتباطات مقایسه می‌گردد و بسیاری بر این باورند که BIM آغازی برای رنسانس تکنولوژیکی است که در صنعت ساخت و ساز در حال گسترش است.

ابزارهای قدرتمند مستندسازی

ویژوال‌آرک ابزارهای زیادی برای مستندسازی پروژه‌های معماری در اختیار شما قرار می‌دهد. المان‌های آماده ویژوال‌آرک همگی دارای اطلاعاتی مانند اندازه هستند که می‌توان از آنها به صورت جدول خروجی تهیه کرد و پارامترهای سفارشی به آنها اضافه کرد. همچنین یژوال‌آرک ابزارهای حرفه‌ای برای کار با نماها، پلان‌ها، برش‌ها و… دارد کار را برای تهیه مستندات از ساختمان بسیار آسان و منعطف می‌کند.

کتابخانه اشیای معماری

ویژوال‌آرک امکان کار کردن با بسیارب از اشیای کاربردی در پروژه‌های معماری را به صورت پارامتریک و قابل تغییر فراهم می‌کند. از جمله این اشیا می‌توان به دیوارها، دیوارهای پرده‌ای، در و پنجره‌ها، تیرها و ستون‌ها، پله‌ها، دال‌ها و سقف‌ها اشاره کرد. تمام این موارد به سادگی قابل ایجاد کردن و سفارشی‌سازی هستند.

افزون موارد گفته شده در بالا، از آنجا که ویژوال‌آرک در بستر راینو اجرا می‌شود، تمام قابلیت‌های راینو و پلاگین‌های آن را هم دارا می‌باشد. به عنوان مثال با نصب موتور رندر Vray برای راینو می‌توانید مدل‌های ساخته شده با ویژوال‌آرک را با کیفیت بسیار بالا رندر کنید و یا با پلاگین Bongo از آن انیمیشن بسازید.

راهنمای نصب و فعالسازی VisualARQ 2.7

پس از دانلود یک فایل فشرده شامل دو فایل VisualARQ2.msi و VisualARQ 2 Trial Reset [rhino5.ir].exe در اختیار خواهید داشت. ابتدا نرم‌افزار را با اجرای فایل VisualARQ2.msi به صورت نسخه آزمایشی نصب کنید. پس از آن فایل فایل دوم را هم دقیقا در مسیر نصب قبلی نصب کنید. رمز عبور فایل دوم countryboy است.

اکنون شما نسخه سی روزه نرم‌افزار را روی کامپیوتر خود دارید و در تمام مدت سی روز از تمام امکانات نرم‌افزار می‌توانید استفاده کنید. پس از گذشت دوره سی روزه برنامه VisualARQ 2 Trial Reset را که قبلا نصب کرده‌اید اجرا کنید. VisualARQ را یک بار uninstall و دوباره نصب کنید. به این ترتیب دوره سی روزه دوباره تمدید شده و سی روز دیگر از تمامی امکانات آن (بدون هیچ محدودیتی) می‌توانید استفاده کنید. هر سی روز یک بار لازم است که این فرآیند را تکرار کنید.

  • در حال حاضر هیچ کرک دیگری برای این نرم‌افزار وجود ندارد.
  • از آپدیت کردن نرم‌افزار خودداری کنید. چرا که این روش فقط روی همین نسخه قابل اجراست.
  • زمان باقیمانده را همواره می‌توانید از منوی VisualARQ و گزینه License… چک کنید.
  • سوالات خود را در بخش دیدگاه‌های همین پست و یا بخش پرسش و پاسخ و رفع اشکال مطرح کنید.

دانلود VisualARQ 2.7

حجم تقریبی: ۸۳ مگابایت
رمز فایل فشرده: rhino5.ir

دانلود VisualARQ 2.7.2.13765

درباره‌ی محمد نیکوکار

محمد نیکوکار هستم، دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی، دانشگاه تهران؛ عاشق یاد گرفتن و یاد دادن. معلم راینو و مولف کتاب مدلسازی سه بعدی با Rhinoceros5. علاقمند به برنامه نویسی و موزیک. در حال حاضر فعال در زمینه طراحی جواهرات و کفش.

۱۰ دیدگاه‌ها

  1. سلام و درود بر شما فایل دومی در فایل زیپ هست که بهد از اجرا پسوورد نیاز داره ظاهرا چیزی رو ریست میکنه آیا نیاز به نصب داره؟ چون پسوورد نداره مننون

  2. عاااااالی! دمتون گرم. نجاتممون دادید. کار کرد

  3. برای راینو ۶ قابل استفاده است؟

  4. سلام خسته نباشید.من این فایل و دانلود کردم ولی فایل VisualARQ2.msi میخوام نصب کنم هم ازم رمز میخواد.چیکار کنم؟

  5. Hello! Can you please write the activation password via countryboy?

  6. The specified password is incorrect

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rhino5.ir تخصصی‌ترین مرجع فارسی زبان راینو و پلاگین‌های راینو