لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

آخرین پست سایت:

دانلود آخرین نسخه راینو ۸

راینو ۸ دارای ابزارهای مدلسازی جدیدی مانند ShrinkWrap، SubDCrease، فرآیند مدلسازی PushPull، ابزارهای بهتر ترسیم، رابط کاربری قابل تنظیم‌تر، موتور رندر سریع‌تر، انواع داده‌های جدید گرسهاپر، و بسیاری موارد دیگر است. در ادامه برخی از امکانات جدید راینو ۸ توضیح داده شده است. لیست کامل دستورات جدید اضافه شده در راینو ۸ را در راهنمای راینو ۸ می‌توانید ببینید.

ShrinkWrap

دستور ShrinkWrap یک مش بسته و آب‌بندی شده پیرامون مش‌ها، آبجکتهای نربز، و سابدی‌های باز و بسته و همچنین ابرنقاط ایجاد می‌کند. با این دستور می‌توانید از آبجکتهایی که بدون رعایت کردن استانداردهای پرینت سه‌بعدی ساخته شده‌اند و یا اسکن سه‌بعدی شده‌اند یک مش یکپارچه و بسته، مناسب برای پرینت سه‌بعدی ایجاد کنید. همچنین می‌توانید مش تولید شده را با دستور QuadRemesh مرتب کنید و یک مش ایده‌آل با فیس‌های چهارضلعی داشته باشید.

شما هم امتحان کنید!

 1. قبل از هرچیز ابتدا لازم است نسخه ۸ راینو را روی کامپیوترتان نصب کرده باشید. در صورتی که هنوز این کار را نکرده‌اید از انتهای همین پست آخرین نسخه راینو ۸ را دانلود کرده و طبق توضیحات آن را نصب و فعالسازی کنید.
 2. فایل ShrinkWrap-Demo.3dm را دانلود کنید و با راینو ۸ باز کنید. این فایل حاوی اسکن سه‌بعدی قالب ماهیچه کفس است که در تولید کفش استفاده می‌شود. به فاصله بین مش‌ها، شکستگی‌ها و ناهمگونی مشها توجه کنید. شما می‌توانید همه این موارد را با ShrinkWrap درست کنید.
 3. با کلیدهای ترکیبی Crtl+A و یا دستور SelAll تمام آبجکتها را انتخاب کنید.
 4. دستور ShrinkWrap را اجرا کنید تا پنجرخ تنظیمات آن نمایان شود.
 5. مقدار Target Edge Length را روی ۰.۱ تنظیم کنید. این گزینه میزان تراکم مش ایجاد شده را تعیین می‌کند.
 6. مقدار Offset را روی -۰.۰۵ تنظیم کنید. با این تنظیم نقاط برجسته شده به حالت اصلی برگردانده می‌شود.
 7. گزینه Smoothing iterations را روی ۱۰ قرار دهید. هرچه این عدد بزرگتر باشد حفره‌ها و بیرون‌زندگی‌ها را در مش نهایی نرم‌تر می‌کند. در این فایل قسمت پنجه قابل حفره بزرگی دارد که با این تنظیم به صورت نرم بسته خواهد شد.
 8. گزینه Inflate Vertices and Points را علامت بزنید. این گزینه تمام آبجکت‌های غیرمش را تبدیل به مش می‌کند و سپس از موقعیت هر راس مش جدید به عنوان یک ابرنقطه برای ساخت مش جدید نمونه‌گیری می‌کند.
 9. روی دکمه OK کلیک کنید تا بعد از چند لحظه یک مش بسته و آب‌بندی شده نرم تحویل بگیرید!
 10. در نهایت می‌توانید با دستور QuadRemesh چیدمان و تعداد مشهای ایجاد شده نیز بهینه کنید.
 11. سوالات خود را در گروه تلگرام راینو مطرح کنید.

دستور SubDCrease

دستور SubDCrease حالت خاصی از Crease است که می‌توانید شدت آن را بین صفر تا صد درصد کنترل کنید. به این ترتیب بدون تغییر در ساختار آبجکت سابدی و پیچیده کردن آن، هر لبه‌ای را به میزان دلخواه تیز کنید و یا لبه‌های تیزی ایجاد کنید که به صورت تدریجی نرم شده و در فرم کلی حل می‌شوند. توجه داشته باشید که اگر از این دستور استفاده می‌کنید وقتی آبجکت ساخته شده را با نسخه‌های قبلی راینو باز کنید فرم آن تغییر خواهد کرد.

با ابزارهای سابدی در راینو ۸ فرم‌های نرم و منحنی‌های پیچیده را راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر از همیشه می‌توانید مدلسازی کنید.

مدلسازی با راینو، ساده‌تر از همیشه

راینو ۸ امکانات جدیدی اضافه کرده است که مدلسازی را در دسترس‌تر و لذت‌بخش‌تر از همیشه کرده است. ترکیب این ابزارهااصطکاک و کندی ایجاد و ویرایش احجام سالید را بسیار کمتر می‌کند و به شما اجاره می‌دهید فقط در نمای پرسپکتیو بیشتر کارهای مدلسازی را انجام دهید.

AutoCPlane

CPlane های هوشمندتر که به صورت خودکار با آبجکتهای انتخاب شده تراز می‌شوند. با این ویژگی جاگذاری و ویرایش آبجکتها و ترسیمات در جهت صحیح بدون تغییر نماها به آسانی میسر می‌شود. برای استفاده از این قابلیت روی گزینه Auto Cplane از نوار پایین پنجره راینو (Statusbar) کلیک کنید.

Gumball

گامبال با قابلیت جابجایی، چرخاندان، تغییر اندازه، اکسترود، کپی و… یک آچار فرانسه دم دست برای مدلسازی کانسپتهای معماری و همینطور مدلسازی سابدی بدون نوشتن دستورات و یا کلیک روی آیکونهای نوارابزارهاست. در راینو ۸ گزینه‌های Cut، Boss و Extend نیز به گامبال اضافه شده‌اند.

PushPull

ویژگی PushPull فرایند مدسازی سالید (Solid Modeling) را ساده‌تر و سریعتر کرده است. بر اساس کروهای ترسیم شده روی آبجکت می‌توانید به حجم موجود حجم اضافه کنید و یا از آن کم کنید. با استفاده از این ابزار مدلسازی فرمهایی نظیر فرمهای معماری از همیشه سریعتر خواهد بود.

Inset

دستور Inset لبه‌های فیس انتخاب شده از مش، سابدی و حتی در راینو ۸ polysurface را به سمت درون فیس انتخاب شده آفست می‌کند. یک راه سریع و آسان برای ایجاد کرو با فاصله دلخواه از لبه‌ها روی یک فیس و ایجاد فرم دلخواه با استفاده از ابزار PushPull تنها با چند کلیک!

ابزارهای Clipping و Sectioning

راینو ۸ با بهبنه‌سازی و همچمین معرفی چندین ابزار جدید برای برش و مقطع فرایندهای مختلف نقشه‌کشی و ساخت را پشتیبانی می‌کند.

استایلهای Section

Section Style یکی از ویژگی‌های لایه‌ها و آبجکت‌ها در راینو ۸ است که شامل بافت، رنگ، زاویه و زمینه هاشور و همچنین تنظیمات حاشیه شامل ضخامت، رنگ و… آن است. دستور ClippingPlane برای نمایش مقطع آبجکتها از این تنظیمات استفاده می‌کند. به این ترتیب می‌توانید تعیین کنید مقطع هر آبجکت (یا لایه) چطور نمایش داده شود.

مقطع‌های گزینشی

با استفاده از دستور ClippingPlane می‌توانید بدون تغییر در آبجکت واقعی، برش دلخواه از آن را نمایش دهید و بخشی از آن را پنهان کنید. اکنون با مقطع گزینشی می‌توانید تعیین کنید که هر Clipping plane چه آبجکتها و لایه‌هایی را شامل شود. به این ترتیب می‌توانید بخشی از آبجکتها و لایه‌ها را مقطع بزنید و بخش دیگری به صورت کامل نمایش داده شوند.

نقشه‌های دوبعدی پویا

با دستور ClippingDrawings در راینو ۸ می‌توانید از Clipping plane دلخواه نقشه دوبعدی مقاطع و نماها را به صورت زنده و پویا ایجاد کنید. با این ترتیب مقطع و نمای ایجاد شده با تغییر در محل و تنظیمات Clipping plane بروز شده و تغییر می‌کند.

ابزارهای ارائه و پرزنت

در راینو ۸ موتور رندر Cycles بروزرسانی شده است، روند کار UV روان‌تر شده است، بافت‌های رویه‌ای (procedural textures) بهبود یافته‌اند، یک حالت نمایش جدید اضافه شده است و…

بازخورد سریع در رندرینگ

خواه شما یک دیزاینر باشید یا معمار، مهندس یا هنرمند راینو با رندرهای زیبا و سریغ به مدل شما جان می‌بخشد! در بروزرسانی جدید موتور رندر Cycles سرعت بازخورد تغییرات نور و متریال و… بالاتر رفته و در حالت نمایش Raytraced می‌توانید به سرعت نتیجه تغییرات را مشاهده کنید و با استفاده از کتابخانه غنی متریال‌های آماده و امکانات حرفه‌ای نورپردازی رندرهای چشم‌نواز ار طرحتان بگیرید.

UV MApping

UV Mapping یک مرحله مهم در ایجاد رندرهای حرفه‌ای است. در راینو با ویرایشگر UV می‌توانید تعیین کنید که بافت متریالها چگونه روی سطوح آبجکتها قرار گیرد. در راینو ۸ ویرایش UV در یک پنجره جداگانه صورت می‌گیرد و علاوه بر الگوریتم پیش‌فرض راینو (Conformal) دو الگوریتم دیگر نیز (As Rigid As Possible و Angle Based) برای گستره کردن نقشه UV اضافه شده است.

بافت‌های رویه‌ای

بافت‌های رویه‌ای (Procedural) از الگوریتم‌ها و رویه‌ها برای ایجاد بافت استفاده می‌کنند و نه از تصاویر بیت‌مپ. به این ترتیب مستقل از اندازه، همیشه کیفیت بالایی دارند و با هر میزانی از بزرگنمایی کیفیت آنها افت نمی‌کند. حجم کمتری از بافت‌های ایجاد شده با فایل تصویر دارند و با تغییر تنظیمات در لحظه بروز می‌شوند. از بافت‌های رویه‌های برای ایجاد بافت مواج، طرح سنگ، چوب و… می‌توانید استفاده کنید.

حالت نمایش مونوکروم

حالتهای نمایش مختلف راینو، مدل شما را با افکت‌ها و جلوه‌های مختلفی نمایش می‌دهند. حالتهای نمایش همچنین قابل سفارشی‌سازی هستند و شما می‌توانید حالت نمایش دلخواه خود را ایجاد کنید. در راینو ۸ حالت نمایش Monochrome اضافه شده است که مینیمال و سرراست است و حسی بین استودیوی سفید و اسکچ القا می‌کند و برای ارائه‌های معماری بسیار مناسب است.

و بیشتر از اینها

مواردی که به آنها اشاره شد تنها بخشی از ویژگیهای جدید راینو ۸ بود که از سایت رسمی راینو نقل شد. ابزارها و امکانات جدید راینو ۸ و همچنین دستوراتی که از نسخه‌های قبل بهبود داده شده و حتی به کلی بازنویسی شده‌اند بسیار بیشتر است و لیست کامل آنها را می‌توانید در راهنمای راینو در قسمت New in Rhino 8 و یا از این لینک مشاهده کنید.

دانلود

آموزش نصب و فعالسازی راینو ۸

پیش از نصب نسخه ۸ راینو لازم است پیش‌نیازهای آن (شامل .NET framework 4.8 و Microsoft Edge WebView2 Runtime) را نصب کنید. در صورتی که در زمان نصب نرم‌افزار، اتصال کامپیوتر شما به اینترنت برقرار باشد، برنامه‌ی نصب، فایل‌های مورد نیاز را به صورت خودکار دانلود و نصب می‌کند. اما در صورتی که می‌خواهید راینو ۸ را بر روی کامپیوتری که دسترسی به اینترنت ندارد نصب کنید لازم است فایلهای پیش‌نیاز را هم دانلود کرده و به صورت دستی نصب نمایید. (برخی از این پیش‌نیازها ممکن است از قبل به همراه نرم‌افزارهای دیگر روی کامپیوتر شما نصب شده باشند در این صورت نیازی به نصب دوباره آنها نیست.)

روی فایل rhino_en-us_8.3.24009.15001.exe دوبار کلیک کنید تا اجرا شود. در پنجره‌ای که باز می‌شود روی دکمه Install Now کلیک کنید و صبر کنید تا فرآیند نصب کامل شود. در پایان روی دکمه Close کلیک کنید. نصب راینو ۸ به همین راحتی بود! اما بعد از نصب برای استفاده از نرم افزار لازم است که فعال شود. (با توجه به اینکه امکان خرید قانونی لایسنس در ایران وجود ندارد)

برای فعالسازی راینو ۸ ابتدا باید تمام دسترسی‌های راینو به اینترنت محدود شود. برای این کار روی فایل Block Host.cmd در پوشه Crack کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب نمایید. سپس فایل Rhino8 Lisence.exe را نیز Run as administrator کنید تا پنجره Rhinoceros License Setup نمایش داده شود. در این پنجره گزینه Delete all installed License files و همچنین Install License for Rhinoceros 8 را علامت بزنید. در صورتی که نسخه ۶ و یا ۷ راینو هم روی کامپیوتر شما نصب است گزینه مربوط به لایسنس آن نسخه را نیز علامت بزنید. در پایان روی گزینه Install کلیک کنید. اکنون می‌توانید راینو ۸ را باز کنید از کار با آخرین نسخه راینو لذت ببرید.

به خاطر داشته باشید که با توجه به قطع کردن دسترسی راینو به اینترنت، تمام قسمت‌های آنلاین راینو (از جمله قسمت Help نرم‌افزار) کار نخواهد کرد. برای استفاده از Help راینو به صورت آفلاین می‌توانید فایل Help آفلاین راینو را نیز از انتهای همین پست دانلود و نصب کنید.

 • این نسخه فقط روی ویندوز ۱۰ و ۱۱ نصب می‌شود.
 • این پست همواره بروز رسانی می‌شود و آخرین نسخه موجود برای دانلود قرار داده می‌شود.
 • سوالات خود را در بخش دیدگاههای همین پست و یا در بخش رفع اشکال راینو (از منوی بالای سایت) مطرح کنید.

دانلود آخرین نسخه راینو ۸ (Rhino 8.3.24009.15001)

حجم تقریبی فایل: ۵۸۹ مگابایت

دانلود Rhino 8.3.24009.15001

دانلود پیش‌نیازهای نصب راینو ۸ به صورت آفلاین

حجم تقریبی فایل: ۳۵۱ مگابایت

دانلود پیش‌نیازهای نصب راینو ۸

دانلود کرک راینو ۸

رمز فایل فشرده: rhino5.ir

دانلود فایلهای کرک راینو ۸ به تنهایی

دانلود Help آفلاین راینو ۸

دانلود فایل نصب راهنما (Help) آفلاین راینو ۸

دانلود هلپ آفلاین راینو ۸

جدیدترین پست‌های سایت:

دانلود آخرین نسخه راینو ۸

آپدیت: لینک دانلود بروز شد! آخرین نسخه راینو ۸، Rhinoceros ۸.۳.۲۴۰۰۹.۱۵۰۰۱ (تاریخ انتشار: ۲۰۲۴-۰۱-۰۹ برابر ۱۹ دی ۱۴۰۲) از انتهای همین پست قابل دانلود است. اگر نمی‌خواهید توضیحات را بخوانید می‌توانید اینجا کلیک کنید تا مستقیم به بخش دانلود بروید. راینو ۸ دارای ابزارهای مدلسازی جدیدی مانند ShrinkWrap، SubDCrease، فرآیند …

ادامه »

دانلود راینو ۸ نسخه BETA

بالاخره نسخه ۸ راینو هم فاز آلفا (WIP) را پشت سر گذاشت و نسخه بتای آن منتشر شد. در حال حاضر آخرین نسخه راینو ۸ بتا نسخه ۸.۰.۲۳۲۹۷.۱۳۳۰۳ است که در تاریخ ۲۰۲۳-۱۰-۲۴ (برابر با ۲ آبان ۱۴۰۲) منتشر شده و می‌توانید آن را از انتهای همین پست دانلود کرده …

ادامه »

استفاده از متریالها و محیطهای آماده در رندر راینو

کتابخانه متریالها و محیطهای آماده راینو

پس از ساخت مدل سه‌بعدی با راینو، اکنون زمان رندر و ارائه است. با وجود اینکه پلاگین‌ها و نرم‌افزارهای مستقل زیادی برای رندر مدل‌های ساخته شده در راینو وجود دارد، اما خود راینو (بدون نیاز به نصب هیچ پلاگینی) امکانات قابل توجهی برای رندر و ارائه طرح در اختیار شما …

ادامه »

دوره آموزش آنلاین راینو – اردیبهشت ۱۴۰۱

خوشحالم که یک بار دیگر هم این بخت را دارم تا در دوره آموزشی آنلاین چیزهای جدید از هم یاد بگیریم.چارچوب این دوره نیز کم و بیش مشابه دوره‌های گذشته است. طول دوره ۴۲ ساعت است که در قالب ۱۴ جلسه سه ساعته و روزهای جمعه هر هفته برگزار می‌شود. …

ادامه »

انتشار گرسهاپر ۲ آلفا (Grasshopper 2α)

Grasshopper 2 alpha

شروع سال ۱۴۰۱ برای طرفداران راینو و به ویژه طراحان رایانشی با یک خبر هیجان انگیز همراه بود. در تاریخ ۱۲ فروردین ماه (اول آوریل) دیوید روتن، سازنده گرسهاپر، خبر از در دسترس بودن نسخه اولیه گرسهاپر ۲ برای آزمایش همگانی داد. گرچه به گفته آقای روتن این هیجان ممکن …

ادامه »
Rhino5.ir تخصصی‌ترین مرجع فارسی زبان راینو و پلاگین‌های راینو